David Orr, Cook County Clerk
         
Vital Records
Elections - Suburban Cook County
Real Estate and Tax Services
Ethics Filings
County Board Proceedings
News Room
?

Candidates - April 04, 2017 Consolidated General Election

Read candidate statements by clicking on a candidate's name. Any candidate who submitted a statement to the Clerk's office will appear as a blue hyperlink.

Supervisor, Barrington Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Amy P. Nykaza Republican 81

Clerk, Barrington Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
D. Robert Alberding Republican 82

Trustee, Barrington Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Daniel P. Fitzgerald Republican 83
"Robert A. Nykaza, Jr." Republican 84
Robert Collins Republican 85
Fritz Gohl Republican 86

Supervisor, Berwyn Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Elizabeth A. Pechous Democratic 81

Assessor, Berwyn Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David J. Avila Democratic 84

Trustee, Berwyn Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Elizabeth O. Jimenez Democratic 86
Cynthia M. Hayes Democratic 87
Edward Espinoza Democratic 88
Barbara R. Bossany Democratic 89

Supervisor, Bloom Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas 'TJ' Somer Democratic 81

Clerk, Bloom Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lisa M. Aprati Democratic 82

Assessor, Bloom Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nora Martinez-Gomez Democratic 83

Highway Commissioner, Bloom Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph Patrick Stanfa Democratic 84

Trustee, Bloom Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Carla Matthews Democratic 85
Kevin J. Watson Democratic 86
Laretta Perez Democratic 87
Michael Noonan Democratic 88

Supervisor, Bremen Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
M. Maggie Crotty Bremen Tax Cut Party 81
Donald J. (Don) Sebek Bremen Families First Party 82

Clerk, Bremen Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John D. Lord Bremen Tax Cut Party 83
Palma James Bremen Families First Party 84

Assessor, Bremen Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Willie A. Jones Bremen Tax Cut Party 85
Grace Bardusk Bremen Families First Party 86

Highway Commissioner, Bremen Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John P. Flaherty Bremen Tax Cut Party 87
David T. Schnell Bremen Families First Party 88

Trustee, Bremen Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Kathryn Straniero Bremen Tax Cut Party 89
Keith Gomillia Bremen Tax Cut Party 90
John M. (Mike) Tatro Bremen Tax Cut Party 91
Mary Catuara Bremen Tax Cut Party 92
Charles A. (Chuck) Wolf Bremen Families First Party 93
David Bryant Bremen Families First Party 94
James Monroe Talbot Bremen Families First Party 95
Laura Brown Bremen Families First Party 96

Supervisor, Calumet Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert 'Bob' Rita Democratic 81

Clerk, Calumet Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Louis 'Lou' Peyton Democratic 82

Assessor, Calumet Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Fred D. Bilotto Democratic 83

Trustee, Calumet Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Claudia C. Tripoli Democratic 84
Angel Infante Democratic 85
Rosalind Priest Democratic 86
Martin Sosnowski Democratic 87

Supervisor, Elk Grove Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael H. Sweeney Republican 81

Clerk, Elk Grove Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
George K. Busse Republican 82

Assessor, Elk Grove Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Connie Carosielli Republican 83

Highway Commissioner, Elk Grove Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Arthur Niewiardowski Republican 84

Trustee, Elk Grove Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Robert Ingraffia Republican 85
Andrea Koshaba Republican 86
Dale Niewiardowski Republican 87
Suellen Satern Republican 88

Supervisor, Hanover Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Brian P. McGuire Township Unity Party 81

Clerk, Hanover Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Katy Dolan Baumer Township Unity Party 82

Assessor, Hanover Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas S. Smogolski Township Unity Party 83

Highway Commissioner, Hanover Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas O. Schneider Independent 84

Trustee, Hanover Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Craig A. Essick Township Unity Party 85
Khaja Moinuddin Township Unity Party 86
Eugene N. Martinez Township Unity Party 87
Mary Alice K. Benoit Township Unity Party 88

Supervisor, Lemont Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Steven F. Rosendahl Lemont Township United Party 81

Clerk, Lemont Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Barbara A. Buschman Lemont Township United Party 82

Assessor, Lemont Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kenneth C. Jacobowski Lemont Township United Party 83

Highway Commissioner, Lemont Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mark A. Labno Lemont Township United Party 84

Trustee, Lemont Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Gregory F. Gilbertson Lemont Township United Party 85
Gregory W. Nicklas Lemont Township United Party 86
Francis E. Wozniak Lemont Township United Party 87
Douglas 'Doug' M. Wright Lemont Township United Party 88
Jason R. Sanderson Independent 89

Supervisor, Leyden Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph Thomas Republican 81

Clerk, Leyden Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jamie Losurdo Republican 82

Assessor, Leyden Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Al J. Biancalana Republican 83

Highway Commissioner, Leyden Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Vincent S. Fiorito Republican 84

Trustee, Leyden Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Ronald Klinger Republican 85
William Otte Republican 86
Nicholas J. Pecora Republican 87
Rodney Tole Republican 88

Supervisor, Lyons Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Christopher Getty Democratic 81

Clerk, Lyons Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Jo Noonan Democratic 82

Assessor, Lyons Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Barbara M. Weyrick Democratic 83

Highway Commissioner, Lyons Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sean McDermott Democratic 84

Trustee, Lyons Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Michael A. Porfirio Democratic 85
Tom Garrette Republican 86
Colleen H. Kelly Democratic 87
Tim Sprague Republican 88

Supervisor, Maine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Laura J. Morask Republican 81

Clerk, Maine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Peter Gialamas Republican 82
Gloria J. Ludwig Democratic 83

Assessor, Maine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Susan Moylan Krey Republican 84

Highway Commissioner, Maine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Walter Kazmierczak Republican 85

Trustee, Maine Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
David A. Carrabotta Republican 86
Kimberly Jones Republican 87
Susan Sweeney Republican 88
Kelly Schaefer Republican 89
Thomas Francis McGuire Democratic 90
Claire R. McKenzie Democratic 91
Alex Paterakos Democratic 92
Sherwin B. Weinberg Democratic 93

Supervisor, New Trier Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Alan Goldberg New Trier Economy Party 81

Clerk, New Trier Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jerome Hoynes New Trier Economy Party 82

Assessor, New Trier Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jan Churchwell New Trier Economy Party 83

Trustee, New Trier Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Kevin Boyd New Trier Economy Party 84
Gail Schnitzer Eisenberg New Trier Economy Party 85
Elliott Robbins New Trier Economy Party 86
John Thomas New Trier Economy Party 87
Kathy Myalls Independent 88
Bob Costello Independent 89
Stacey Woehrle Independent 90

Supervisor, Niles Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Marilyn D. Glazer Citizen Caucus Party 81

Clerk, Niles Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Charles Levy Citizen Caucus Party 82

Assessor, Niles Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Guy Scott Bagnall Citizen Caucus Party 83

Trustee, Niles Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mark A. Collins Citizen Caucus Party 84
Donald J. Gelfund Citizen Caucus Party 85
Anthony J. Lundin Citizen Caucus Party 86
Janice A. Cichowlas Citizen Caucus Party 87

Supervisor, Northfield Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jill A. Brickman Republican 81

Clerk, Northfield Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patricia Lechner Republican 82

Assessor, Northfield Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patricia Damisch Republican 83

Highway Commissioner, Northfield Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Timothy E. Rueckert Republican 84

Trustee, Northfield Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Shiva Mohsenzadeh Democratic 85
James E. Hanlon Democratic 86
Melanie Peterson Republican 87
Itak Seo Republican 88

Supervisor, Norwood Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas E. 'Tom' Lupo Township Unity Party 81

Clerk, Norwood Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Frances J. Salinsky Township Unity Party 82

Assessor, Norwood Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dennis L. Karns Township Unity Party 83

Highway Commissioner, Norwood Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Larry T. Rogawski Township Unity Party 84

Trustee, Norwood Park Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Anthony J. Nasca Township Unity Party 85
Paul Alongi Township Unity Party 86
Steve J. Wyda Township Unity Party 87
Dennis Stefanowicz Jr. Township Unity Party 88

Supervisor, Oak Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Clarmarie I. Keenan Oak Park Community Service Party 81

Clerk, Oak Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gregory P. White Oak Park Community Service Party 82

Assessor, Oak Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ali Elsaffar Oak Park Community Service Party 83

Trustee, Oak Park Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Eric E. Davis Oak Park Community Service Party 84
Michelle Mbekeani-Wiley Oak Park Community Service Party 85
Adekunle 'Ade' Onayemi Oak Park Community Service Party 86
Margaret Trybus Oak Park Community Service Party 87

Supervisor, Orland Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Paul A. O'Grady Orland Township Concerned Citizens Party 81

Clerk, Orland Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cindy M. Murray Orland Township Concerned Citizens Party 82

Assessor, Orland Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard E. Kelly Orland Township Concerned Citizens Party 83

Highway Commissioner, Orland Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Brian H. Younker Orland Township Concerned Citizens Party 84

Trustee, Orland Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Antonio Rubino Orland Township Concerned Citizens Party 85
Maria Lynn Sanfilippo Orland Township Concerned Citizens Party 86
Patrick Feldner Orland Township Concerned Citizens Party 87
John Lynch Orland Township Concerned Citizens Party 88

Supervisor, Palatine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sharon Langlotz-Johnson Republican 81

Clerk, Palatine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lisa Moran Republican 82

Assessor, Palatine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Terrence F. Kelly Republican 83

Highway Commissioner, Palatine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Aaron Del Mar Republican 84

Trustee, Palatine Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Susan Kern Republican 85
William J. Pohlman Republican 86
Raymond M. Kincaid Republican 87
Andy-John Kalkounos Republican 88

Supervisor, Palos Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Colleen Grant Schumann Palos Township Independent Party 81

Clerk, Palos Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jane Nolan Palos Township Independent Party 82

Assessor, Palos Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert E. Maloney Palos Township Independent Party 83

Highway Commissioner, Palos Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gene Adams Palos Township Independent Party 84

Trustee, Palos Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Brent Woods Palos Township Independent Party 85
Sharon M. Brannigan Palos Township Independent Party 86
Richard C. Riley Palos Township Independent Party 87
Pamela M. Jeanes Palos Township Independent Party 88

Supervisor, Proviso Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael A. Corrigan Township Advocates of Proviso 81

Clerk, Proviso Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Anthony 'Tony' Williams Township Advocates of Proviso 82

Assessor, Proviso Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Steven J. Zawaski Township Advocates of Proviso 83

Trustee, Proviso Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mari Herrell Township Advocates of Proviso 84
Clarence E. Thomas Township Advocates of Proviso 85
Joseph Christopher Township Advocates of Proviso 86
Evelyn Chavez Township Advocates of Proviso 87

Supervisor, Rich Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Al Riley Democratic 81

Clerk, Rich Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Bobbie G. King Democratic 82

Assessor, Rich Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate Nonpartisan -

Highway Commissioner, Rich Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Calvin Jordan Democratic 83

Trustee, Rich Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Nicholas P. Bobis Democratic 84
Therese H. Goodrich Democratic 85
Elliott H. Johnson Democratic 86
Jacquelyn 'Jackie' Small Democratic 87

Supervisor, River Forest Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carla Sloan Nonpartisan 81

Clerk, River Forest Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Abby C. Schmelling Nonpartisan 82

Assessor, River Forest Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Pamela J. Kende Nonpartisan 83

Trustee, River Forest Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Holly Economos Nonpartisan 84
Helene Connolly Nonpartisan 85
Karen Taubman Nonpartisan 86
Mark J. Kelty Nonpartisan 87
Anna Marie Romeo (Gebert) Nonpartisan 88

Supervisor, Riverside Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Vera A. Wilt Republican 81

Clerk, Riverside Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Liane J. Blauw Republican 82

Assessor, Riverside Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Frances Sitkiewicz Republican 83

Trustee, Riverside Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Michael C. Dropka Republican 84
Mary Rob Clarke Republican 85
Timothy Heilenbach Republican 86
Tom Lupfer Republican 87

Supervisor, Schaumburg Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Wroblewski Republican 81

Clerk, Schaumburg Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Timothy M. Heneghan Republican 82

Assessor, Schaumburg Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John R. Lawson Republican 83

Highway Commissioner, Schaumburg Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Scott M. Kegarise Republican 84

Trustee, Schaumburg Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Diane Dunham Republican 85
W. Robert Vinnedge Republican 86
Jeffrey S. Mytych Republican 87
Nimish Jani Republican 88
Carolyn A. Quinn Democratic 89
Daniel J. Murray Democratic 90
Michael P. Lenehan Democratic 91
Zuhair Nubani Democratic 92

Supervisor, Stickney Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Louis S. Viverito Township Service Party 81

Clerk, Stickney Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ettore 'Hector' Cesario Township Service Party 82

Assessor, Stickney Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jay Grider Township Service Party 83

Highway Commissioner, Stickney Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Daniel J. Paluch Township Service Party 84

Trustee, Stickney Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Donna R. Galeher Township Service Party 85
Anthony Guleiva Township Service Party 86
Louise Zelinski Township Service Party 87
Frank J Pajak Township Service Party 88

Supervisor, Thornton Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Frank M. Zuccarelli Democratic 81

Clerk, Thornton Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jacqueline E. Davis-Rivera Democratic 82

Assessor, Thornton Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cassandra Ward-Holbert Democratic 83

Highway Commissioner, Thornton Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Geary 'PePe' DePue Democratic 84

Trustee, Thornton Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Stafford C. Owens Democratic 85
Joyce M. Washington Democratic 86
Gerald 'Jerry' Jones Democratic 87
Norbert 'Norb' Cipowski Democratic 88

Supervisor, Wheeling Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kathleen Penner Republican 81

Clerk, Wheeling Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joanna Gauza Republican 82

Assessor, Wheeling Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jerry Sadler Republican 83

Trustee, Wheeling Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Ruth O'Connell Republican 84
Jeffrey Battinus Republican 85
Brian Medley Republican 86
JoAnne Schultz Republican 87

Supervisor, Worth Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John Michael O'Sullivan Worth Township Community First Party 81

Clerk, Worth Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Katie Elwood Worth Township Community First Party 82

Assessor, Worth Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Shaun Colin Murphy Worth Township Community First Party 83

Highway Commissioner, Worth Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Vicki Moody Worth Township Community First Party 84

Trustee, Worth Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Eamon Joseph McMahon Worth Township Community First Party 85
Kelly Sexton-Kelly Worth Township Community First Party 86
Patrick John Hanlon Worth Township Community First Party 87
Richard J. Lewandowski Worth Township Community First Party 88

President, Village of Alsip

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Steven A. Daddona Alsip Citizens Alliance 1
John D. Ryan Better Government for Alsip Party 2

Clerk, Village of Alsip

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Susan M. Petzel Alsip Citizens Alliance 3
Grace A. Fuks Better Government for Alsip Party 4

Trustee, Village of Alsip

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael J. Pierce Alsip Citizens Alliance 5
Monica Juarez Alsip Citizens Alliance 6
Michael Zielinski Alsip Citizens Alliance 7
Lynn M. Dwyer Better Government for Alsip Party 8
John P. Gallagher Better Government for Alsip Party 9
Christine L. McLawhorn Better Government for Alsip Party 10

President, Village of Arlington Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas W. Hayes Independent 1

Trustee, Village of Arlington Heights

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Bert Rosenberg Independent 2
Thomas Glasgow Independent 3
Jim Tinaglia Independent 4
No Candidate Democratic -

Library Trustee, Village of Arlington Heights

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John T. Supplitt Nonpartisan 6
Marianthi Thanopoulos Nonpartisan 7
Deborah L. Smart Nonpartisan 8

Library Trustee, Village of Arlington Heights (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Christine C. Tangney Nonpartisan 10

President, Village of Barrington

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mike Kozel Independent 1
Karen Darch Independent 2

Clerk, Village of Barrington

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tony Ciganek Independent 3

Trustee, Village of Barrington

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jeff J. Janssen Independent 4
Jennifer Wondrasek Independent 5
Todd Sholeen Independent 6

Trustee, Village of Barrington (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ryan Julian Independent 7

President, Village of Barrington Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Louis Iacovelli Nonpartisan 1
Martin J. McLaughlin Nonpartisan 2

Trustee, Village of Barrington Hills

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Robert M. Zubak Nonpartisan 3
Paula Jacobsen Nonpartisan 4
Elaine M. Ramesh Nonpartisan 5
Colleen Konicek Hannigan Nonpartisan 6
Matthew P. Vondra Nonpartisan 7
Ralph Sesso Nonpartisan 8

President, Village of Bartlett

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kevin Wallace Nonpartisan 1

Clerk, Village of Bartlett

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lorna Giless Nonpartisan 2

Trustee, Village of Bartlett

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael E. Camerer Nonpartisan 3
Aaron Reinke Nonpartisan 4
Vince Carbonaro Nonpartisan 5

President, Village of Bedford Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David R. Brady Independent 1

Trustee, Village of Bedford Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Terry J. Stocks Independent 2
Gail P. Rubel Independent 3
Robert S. Regep Independent 4

Mayor, Village of Bellwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Andre Harvey Bellwood First Party 1

Clerk, Village of Bellwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Janel Moreland Bellwood First Party 2

Trustee, Village of Bellwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael J Ciavattone Bellwood First Party 3
Annie N Delgado Bellwood First Party 4
Ronald Nightengale Bellwood First Party 5
John Wicks Independent 6

Library Trustee, Village of Bellwood

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Dorothy C Smith Nonpartisan 7
Evelyn Verge Nonpartisan 8
Allison Morris Nonpartisan 9
Constance Riales Nonpartisan 10
Maria Perez Nonpartisan 11
Deborah Giles Nonpartisan 12

Library Trustee, Village of Bellwood (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Janice English Nonpartisan 13

President, Village of Berkeley

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
"Robert E Lee, Jr" Building Berkeley Together 1

Clerk, Village of Berkeley

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Maria Rivera Building Berkeley Together 2

Trustee, Village of Berkeley

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Raymond 'Rusty' Grenier Building Berkeley Together 3
George Stratton Building Berkeley Together 4
"Herbert Washington, Jr." Building Berkeley Together 5

Library Trustee, Village of Berkeley

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Reginal Musa Bulus Nieves Nonpartisan 6

Mayor, City of Berwyn

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert J. Lovero Democratic 1

Clerk, City of Berwyn

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Margaret 'Marge' Paul Democratic 6

Treasurer, City of Berwyn

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cynthia Gutierrez Democratic 9

Mayor, City of Blue Island

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Domingo F. Vargas Blue Island Independent Party 1
Joseph T. Gatrell Independent 2

Clerk, City of Blue Island

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Randy Heuser Blue Island Independent Party 3
Mary Carvlin Independent 4

Treasurer, City of Blue Island

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carmine Bilotto Blue Island Independent Party 5
Marcia Stone Independent 6

Trustee, Village of Bridgeview

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael J. Pticek Active Party 1
Claudette Struzik Active Party 2
Mary M. Sutton Active Party 3

Library Trustee, Village of Bridgeview

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Marwan Alsafadi Nonpartisan 4
Nick Lamnatos Nonpartisan 5

President, Village of Broadview

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Maxine Johnson Democratic 1
Judy Brown-Marino Better Broadview Party 2
Katrina Thompson Broadview People's Party 3
Princess Dempsey Independent 4
Vernon Terry Independent 5

Clerk, Village of Broadview

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Debra Gillespie Democratic 6
Kevin McGrier Broadview People's Party 7
Shemeka Austin Independent 8

Trustee, Village of Broadview

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Sandra Taylor Democratic 9
Norlander Young Democratic 10
Craig Flowers Democratic 11
Sherman C. Jones Broadview People's Party 12
Judy Abraham Broadview People's Party 13
Verina Horne Broadview People's Party 14
Diane Little Independent 15
Andrea Senior Independent 16
Ahkeem Henderson Independent 17

President, Village of Brookfield

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kit P. Ketchmark PEP Party 1
Roberto 'Bobby' Garcia Common Sense Party 2

Clerk, Village of Brookfield

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Brigid Weber PEP Party 3
Leilani 'Lani' Cappetta Common Sense Party 4

Trustee, Village of Brookfield

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Edward J. Cote PEP Party 5
Michael J. Garvey PEP Party 6
Nicole M. Gilhooley PEP Party 7
Edward 'E.J.' Frantzen Common Sense Party 8
Kathleen Hillmann Common Sense Party 9
Sherry G. Lada Common Sense Party 10

Library Trustee, Village of Brookfield

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Carol Vaughn Kissane Nonpartisan 11
Jeanne McTeague Nonpartisan 12
Adam D. Burghgraef Nonpartisan 13
John Edgar Mihelic Nonpartisan 14

Library Trustee, Village of Brookfield (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michelle Svendsen Nonpartisan 15

Trustee, Village of Buffalo Grove

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lester A. Ottenheimer III Independent 1
Joanne R. Johnson Independent 2
Andrew H. Stein Independent 3

Mayor, City of Burbank

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dan M. Foy New Party 1

Clerk, City of Burbank

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Barry J. Szymczak New Party 2

Treasurer, City of Burbank

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dean L. Viverito New Party 3

President, Village of Burnham

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert E. Polk Independent 1
Antonio L. 'Tony' Rias Independent 2

Clerk, Village of Burnham

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lus E. Chavez Independent 3
Joyce E. Bischoff Independent 4

Trustee, Village of Burnham

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Denise C. Bonner Independent 5
John J. Cap Jr Independent 6
Paris Ellison Independent 7
Travis A. Claybrooks Independent 8

President, Village of Burr Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael 'Mickey' Straub Independent 1

Clerk, Village of Burr Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen J. Thomas Independent 2

Trustee, Village of Burr Ridge

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Guy Franzese Independent 3
Zachary Mottl Independent 4
Anita Mital Independent 5

Mayor, City of Calumet City

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michelle Markiewicz Qualkinbush Democratic 1
Larry Young Public Safety Party 2

Clerk, City of Calumet City

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nyota T. Figgs Democratic 6
Chanzia Nathan Public Safety Party 7

Treasurer, City of Calumet City

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gerald A. 'Gerry' Tarka Democratic 8
Rene Chandler Public Safety Party 9

Mayor, Village of Calumet Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ronald Denson Unity Party 1

Clerk, Village of Calumet Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Omara Fonseca Unity Party 2

Trustee, Village of Calumet Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Dorothy P. Wiggins Unity Party 3
"Carl Hampton, Sr." Unity Party 4
Robert L. Turner Unity Party 5

President, Town of Cicero

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Larry Dominick Nonpartisan 31

Clerk, Town of Cicero

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Maria A. Punzo-Arias Nonpartisan 32

Supervisor, Town of Cicero

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joe Virruso Nonpartisan 33

Assessor, Town of Cicero

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Emilio 'Emo' Cundari Nonpartisan 34

Collector, Town of Cicero

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Frances F. 'Fran' Reitz Nonpartisan 35

Trustee, Town of Cicero

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Robert F. 'Bob' Porod Nonpartisan 36
Larry E. Banks Nonpartisan 37

Trustee, Town of Cicero

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Fernando Godinez Nonpartisan 38
Cynthia J. Salvino Nonpartisan 39
Rose Marie 'Roie' Esposito Nonpartisan 40

President, Village of Chicago Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Frances Coglianese Results Now Party 1
Charles E. Tokar Independent 2
Sally Durkin Independent 3

Clerk, Village of Chicago Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
George M. Schleyer Results Now Party 4
Barbara M. Harrison Independent 5

Trustee, Village of Chicago Ridge

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Amanda V. Cardin Results Now Party 6
Scott S. Schaal Results Now Party 7
Bruce Quintos Results Now Party 8
Edmund 'Ed' Kowalski Independent 9
Lisel Kwartnik Independent 10
Deborah 'Deb' Pyznarski Independent 11

Library Trustee, Village of Chicago Ridge

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate Nonpartisan -
No Candidate Nonpartisan -
No Candidate Nonpartisan -

Library Trustee, Village of Chicago Ridge

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard E. Fitzgerald Nonpartisan 12

Mayor, Village of Crestwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Louis Presta Crestwood Independent Party 1

Clerk, Village of Crestwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cathy Johnson Crestwood Independent Party 2

Trustee, Village of Crestwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Daniel B. Jurka Crestwood Independent Party 3
Anthony J. Benigno Crestwood Independent Party 4
William B. Pieroth Crestwood Independent Party 5

President, Village of Deer Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dale Sands Nonpartisan 1

Trustee, Village of Deer Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Tony Pietro Nonpartisan 2
Gregory Rusteberg Nonpartisan 3
Keith D. Olson Nonpartisan 4

Trustee, Village of Deer Park (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David Lemme Nonpartisan 5
Nancy Shepherdson Nonpartisan 6

Mayor, Village of Deerfield

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Harriet Rosenthal Caucus Party of Deerfield 2017 1

Trustee, Village of Deerfield

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Robert L. Benton Caucus Party of Deerfield 2017 2
Mary Meirose Oppenheim Caucus Party of Deerfield 2017 3
Barbara J. Struthers Caucus Party of Deerfield 2017 4

Library Trustee, Village of Deerfield

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Luisa Ellenbogen Nonpartisan 5
Kyle Stone Nonpartisan 6
Ken Abosch Nonpartisan 7
Jean M. Reuther Nonpartisan 8

Mayor, City of Des Plaines

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Matthew J. Bogusz Nonpartisan 1
Malcolm P. Chester Nonpartisan 2

Clerk, City of Des Plaines

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jennifer Tsalapatanis Nonpartisan 3

President, Village of Dixmoor

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael A. Smith Democratic 1
Yvonne Davis Dixmoor Citizens Matter Party 2
Fitzgerald K. Roberts Independent 3
Charles Longstreet Independent 4
Dorothy D. Armstrong Independent 5

Clerk, Village of Dixmoor

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Arletta Evans Dixmoor Citizens Matter Party 6
Juanita M. Darden Independent 7

Trustee, Village of Dixmoor

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Eric J. Primmer Democratic 8
Yolanda Williams-Corner Dixmoor Citizens Matter Party 9
Cynthia J. Mossuto Dixmoor Citizens Matter Party 10
Ronnie Skinner Dixmoor Citizens Matter Party 11
Charlene McFadden Independent 12
Judnita Smith Independent 13
Ira Rolark Independent 14
Carrie Upshaw Independent 15

Mayor, Village of Dolton

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Riley H. Rogers Democratic 1

Clerk, Village of Dolton

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Kay Duggan Democratic 6

Trustee, Village of Dolton

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Deborah M. Denton Democratic 9
Tiffany A. Henyard Democratic 10
Jason House Democratic 11

President, Village of East Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas A. Brown Unity Party 1

Clerk, Village of East Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Helen M. Minnis Unity Party 2

Trustee, Village of East Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
"Jesus Ortiz, Jr." Unity Party 3
Daniel A. Smith Unity Party 4
Maureen Forte Unity Party 5

Councilman, City of Elgin

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Brandon J. Yaniz Nonpartisan 1
Richard G. Dunne Nonpartisan 2
Terry Gavin Nonpartisan 3
John Prigge Nonpartisan 4
Brenda Rodgers Nonpartisan 5
Carol Rauschenberger Nonpartisan 6
Corey Dixon Nonpartisan 7

Mayor, Village of Elk Grove Village

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Craig B. Johnson Independent 1

Trustee, Village of Elk Grove Village

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Pat Feichter Independent 2
Jeffrey C. Franke Independent 3
Christine K. Prochno Independent 4

Library Trustee, Village of Elk Grove Village

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Gilbert Schumm Nonpartisan 5
T. R. Johnson Nonpartisan 6
James J. Colgan Nonpartisan 7

Library Trustee, Village of Elk Grove Village (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lee J. Maternowski Nonpartisan 8
Wissam 'Sam' Jameel Nonpartisan 9

President, Village of Elmwood Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Angelo 'Skip' Saviano People's Choice Party 1

Clerk, Village of Elmwood Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gina M. Pesko People's Choice Party 2

Trustee, Village of Elmwood Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jeffrey L. Sargent People's Choice Party 3
Anthony 'Tony' Del Santo People's Choice Party 4
Angelo J. Lollino People's Choice Party 5

Library Trustee, Village of Elmwood Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Peter Fosco Nonpartisan 6
Diana M. Gordon Nonpartisan 7
Michelle Mondia Nonpartisan 8

Mayor, City of Evanston

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Steve Hagerty Nonpartisan 1
Mark Tendam Nonpartisan 2

Clerk, City of Evanston

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Rodney Greene Nonpartisan 5
Devon Reid Nonpartisan 6

President, Village of Evergreen Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James Joseph Sexton Good Government Party 1

Clerk, Village of Evergreen Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cathy Aparo Good Government Party 2

Trustee, Village of Evergreen Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Norm Anderson Good Government Party 3
Mark T. Phelan Good Government Party 4
Carol Kyle Good Government Party 5

Library Trustee, Village of Evergreen Park

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Kim Hamilton Shine Nonpartisan 6
Deborah J. Pearson Nonpartisan 7

Library Trustee, Village of Evergreen Park (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas Knox Nonpartisan 8

Mayor, Village of Flossmoor

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Paul S. Braun Nonpartisan 1
Jeanne 'Gigi' Gummerson Nonpartisan 2

Clerk, Village of Flossmoor

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joni Bradley-Scott Nonpartisan 4

Trustee, Village of Flossmoor

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Beverly Diane Williams Nonpartisan 5
James F. Crum Nonpartisan 6
Philip J. Minga Nonpartisan 7
Keitric Emory Nonpartisan 8
Stephen Kelley Nonpartisan 9
Brian H. Driscoll Nonpartisan 10
Peter K.B. St. Jean Nonpartisan 12

Library Trustee, Village of Flossmoor

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Kimberly Mitchell Nonpartisan 13
Nancy B. Disabato Nonpartisan 14
Leslie Kimmons Nonpartisan 15
Jane Harper Nonpartisan 16
Dominique Bordelon-Bristol Nonpartisan 17
Natasha Bergeron Nonpartisan 18

Library Trustee, Village of Flossmoor

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Derrick Hayes Nonpartisan 19

Mayor, Village of Ford Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
LaDell Jones Sr. The Community Action Party 1
Charles R. Griffin Independent 2
Annie R. Coulter Independent 3

Clerk, Village of Ford Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Wendell Franklin The Community Action Party 4
Kira Barnes Independent 5

Trustee, Village of Ford Heights

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Scottie L. Hatten The Community Action Party 6
David Boxley Sr. The Community Action Party 7
Tyreese Andrews The Community Action Party 8
Johnny Griffin Independent 9
Jimmie Watson Independent 10
Antoina Tina McMichales Independent 11
Freddie L. Wilson Independent 12

President, Village of Forest View

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas A. Heller Nonpartisan 1

Trustee, Village of Forest View

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Richard M. Hubacek Nonpartisan 2
Karen A. Stimach Nonpartisan 3
Brigitte M. Kirchgatterer Nonpartisan 4

President, Village of Franklin Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Barrett F. Pedersen Your Village Your Voice 1
Cynthia Guerrero Citizens for Change Party 2

Clerk, Village of Franklin Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Irene Avitia Your Village Your Voice 3
Michael A. LaCassa Citizens for Change Party 4

Trustee, Village of Franklin Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Andy Ybarra Your Village Your Voice 5
Karen D. Special Your Village Your Voice 6
John C. Johnson Your Village Your Voice 7
Christopher Litwin Citizens for Change Party 8
Diego A. DiMarco Citizens for Change Party 9
Frank J. Houswerth Citizens for Change Party 10

President, Village of Glencoe

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence R. Levin Glencoe Village Caucus Party 1

Trustee, Village of Glencoe

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Dale E. Thomas Glencoe Village Caucus Party 2
Barbara Miller Glencoe Village Caucus Party 3
Gail Lissner Glencoe Village Caucus Party 4

Library Trustee, Village of Glencoe

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Kathy Doyle Nonpartisan 5
Jacqueline Babb Nonpartisan 6
Bruce Ronner Nonpartisan 7
Calvin Saravis Nonpartisan 8

President, Village of Glenview

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
"James R. Patterson, Jr." Unite Glenview 1

Trustee, Village of Glenview

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John Hinkamp Unite Glenview 2
Deborah Karton Unite Glenview 3
Karim Khoja Unite Glenview 4
Vincent Spalo Independent 5

Library Trustee, Village of Glenview

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jack J. Neymark Nonpartisan 6
Katherine Davis Vega Nonpartisan 7
Nick Bubnovich Nonpartisan 8
Wendy Goldstein Nonpartisan 9
Carol A. Schmitt Nonpartisan 10
Stella Kalfas Nonpartisan 11

Library Trustee, Village of Glenview (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Allan J. Ruter Nonpartisan 12

President, Village of Glenwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Adam Winston Democratic 1
Ronald Gardiner Greater Glenwood Party 2

Clerk, Village of Glenwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Eugeneia White Democratic 3
Dion Lynch Greater Glenwood Party 4

Trustee, Village of Glenwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Octavia Altheimer Democratic 5
Quinton Scurlock Democratic 6
Reginald Bailey Democratic 7
Brian Beckman Greater Glenwood Party 8
Ronald Clark Greater Glenwood Party 9
Paul Styles Greater Glenwood Party 10
Deborah Birmingham Independent 11
Jesse E. Flowers Independent 12
Harold C Dawson Independent 13

President, Village of Golf

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert A. Carson Unified Golf 1

Clerk, Village of Golf

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kim Lundgren Unified Golf 2

Trustee, Village of Golf

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
James Dominik Unified Golf 3
Robert T. Farr Unified Golf 4
Julie Tillman Unified Golf 5

President, Village of Hanover Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Rodney S. Craig Independent 1

Clerk, Village of Hanover Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Eira L. Corral Sep?lveda Independent 2

Trustee, Village of Hanover Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Rick Roberts Independent 3
Sharmin Shahjahan Independent 4
Bob Prigge Independent 5

President, Village of Harwood Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Arlene C. Jezierny United Team Party 1

Clerk, Village of Harwood Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Marcia L. Pollowy United Team Party 2

Trustee, Village of Harwood Heights

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence R. Steiner United Team Party 3
Annette Brzezniak-Volpe United Team Party 4
Giuseppe 'Joe' Zerillo United Team Party 5

Trustee, Village of Harwood Heights (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Anna Brzozowski-Wegrecki United Team Party 6

Mayor, Village of Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
McStephen O.A. 'Max' Solomon Democratic 1
"Vernard L. Alsberry, Jr." Hazel Crest United Party 2
Roderick S. Bashir Hazel Crest New Leadership Party 3

Clerk, Village of Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Vicki Lynn Walker Democratic 4
Isaac R. Wiseman Hazel Crest United Party 5
Jacqueline B. Owens Hazel Crest New Leadership Party 6

Trustee, Village of Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Pamela D. Hollins Democratic 7
Tessy O. Imarenezor Democratic 8
Yvonne Gillie-Wallace Democratic 9
Kevin Moore Sr. Hazel Crest United Party 10
Marlon D. Rias Hazel Crest United Party 11
Java Rogers Hazel Crest United Party 12
Deidre M. Dyer Hazel Crest New Leadership Party 13
Lee Fantroy Hazel Crest New Leadership Party 14
Patricia A. Jackson Hazel Crest New Leadership Party 15
Susan M. Pate Independent 16

President, Village of Hillside

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph T. Tamburino Hillside Independent Party 1

Clerk, Village of Hillside

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Linda L. Gould Hillside Independent Party 2

Trustee, Village of Hillside

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Valerie Farries Hillside Independent Party 3
John N. (Jack) Kramer Hillside Independent Party 4
"Frank J. Lomeli, Sr." Hillside Independent Party 5

Library Trustee, Village of Hillside

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Donna L. Kassar Nonpartisan 6
No Candidate Nonpartisan -
No Candidate Nonpartisan -

President, Village of Hinsdale

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tom Cauley Independent 1
Laura LaPlaca Independent 2

Trustee, Village of Hinsdale

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Matthew Posthuma Independent 3
Neale Byrnes Independent 4
Gerald J. Hughes Independent 5

Trustee, Village of Hinsdale (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael N. Ripani Independent 6

Library Trustee, Village of Hinsdale

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Amy Glynn Nonpartisan 7
Mary Bock Nonpartisan 8
Susan Blumberg-Kason Nonpartisan 9
No Candidate Nonpartisan -

Trustee, Village of Hodgkins

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Donald E. Cuttill True Party 1
Paul G. Struve True Party 2
Lida Mills True Party 3
Phillip H. Kringlie Independent 4

President, Village of Hoffman Estates

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
William D. McLeod Nonpartisan 1

Clerk, Village of Hoffman Estates

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Beverly (Bev) Romanoff Nonpartisan 2

Trustee, Village of Hoffman Estates

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Karen V. Mills Nonpartisan 3
Nicholas F. Waryas Nonpartisan 4
Michael Gaeta Nonpartisan 5
Karen J. Arnet Nonpartisan 6

Mayor, City of Hometown

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kevin M. Casey Independent 1

Clerk, City of Hometown

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Jo C. Hacker Independent 2

Treasurer, City of Hometown

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Salvatore A. Roti Independent 3

President, Village of Homewood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard A. Hofeld Greater Homewood 1

Clerk, Village of Homewood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Marilyn Thomas Greater Homewood 2

Trustee, Village of Homewood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence Burnson Greater Homewood 3
Anne Colton Greater Homewood 4
Barbara Dawkins Greater Homewood 5
Jennifer 'Jen' Sjoblom Independent 6

Trustee, Village of Indian Head Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Brenda O'Laughlin Independent 1
Amy Jo Wittenberg Independent 2
Sean Conboy Independent 3

President, Village of Inverness

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John A. 'Jack' Tatooles Independent 1

Clerk, Village of Inverness

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Laurie C. White Independent 2

Trustee, Village of Inverness

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Charles Fritz Independent 3
Richard C. Gallagher Independent 4
Terrence H. Kral Independent 5

President, Village of Justice

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Krzysztof Wasowicz Village Voice Party 1

Clerk, Village of Justice

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Suzanne M. Small Village Voice Party 2

Trustee, Village of Justice

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Melanie A. Kuban Village Voice Party 3
Henry D. Oszakiewski Village Voice Party 4
Edward C. Rusch Jr. Village Voice Party 5

President, Village of Kenilworth

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ann S. Potter 2017 Kenilworth Citizens Party 1

Clerk, Village of Kenilworth

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Timothy D. Ransford 2017 Kenilworth Citizens Party 2

Trustee, Village of Kenilworth

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Scott Lien 2017 Kenilworth Citizens Party 3
Jeff Bedwell 2017 Kenilworth Citizens Party 4
Cecily Kaz 2017 Kenilworth Citizens Party 5

President, Village of La Grange

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tom Livingston Independent 1

Clerk, Village of La Grange

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John Burns Independent 2

Trustee, Village of La Grange

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Bill Holder Independent 3
Louis J. Gale Independent 4
Mark Langan Independent 5
David McCarty Independent 6

Library Trustee, Village of La Grange

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Joyce Hagen-McIntosh Nonpartisan 7
Thomas J. Krueger Nonpartisan 8
Becky Siegel Spratford Nonpartisan 9
No Candidate Nonpartisan -

President, Village of La Grange Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James L. Discipio La Grange Park Community Caucus 1

Clerk, Village of La Grange Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Amanda Seidel La Grange Park Community Caucus 2

Trustee, Village of La Grange Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael L. Sheehan La Grange Park Community Caucus 3
Jamie Zaura La Grange Park Community Caucus 4
James Kucera La Grange Park Community Caucus 5

President, Village of Lansing

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patricia L. Eidam (Patty) Village Voice Party 1

Clerk, Village of Lansing

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Megan A. Roe Village Voice Party 3
Vivian Payne Independent 4

Trustee, Village of Lansing

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael R. Manno Village Voice Party 5
Brian P. Hardy Village Voice Party 6
Jerry L. Zeldenrust Village Voice Party 7
Maureen C. Grady-Perovich Independent 8
Jeff White Independent 9
Melanie Jongsma Independent 10

Library Trustee, Village of Lansing

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Mozella Brown Nonpartisan 11
Timothy Glinski Nonpartisan 12

President, Village of Lemont

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Paul Chialdikas Independent 1
John Egofske Independent 2

Clerk, Village of Lemont

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Charlene Smollen Independent 3

Trustee, Village of Lemont

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Kenneth McClafferty Independent 4
Tony Spinelli Independent 5
Glenn W. Pasiewicz Independent 6
Ryan Kwasneski Independent 7
Janelle Kittridge Independent 8
Mary H. Styrczula Ameriks Independent 9
Dave Maher Independent 10

President, Village of Lincolnwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gerald C. Turry Lincolnwood Alliance Party 1
Barry Bass Independent 2

Clerk, Village of Lincolnwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Beryl E. Herman Lincolnwood Alliance Party 3

Trustee, Village of Lincolnwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Craig L. Klatzco Lincolnwood Alliance Party 4
Ronald S. Cope Lincolnwood Alliance Party 5
Jean M. Ikezoe-Halevi Lincolnwood Alliance Party 6
Georjean Hlepas Nickell Independent 7

President, Village of Lynwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Eugene 'Gene' Williams Progressive 1

Clerk, Village of Lynwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen Wingfield-Bond Progressive 2

Trustee, Village of Lynwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Willie Sims Progressive 3
Rich Stephens Progressive 4
William 'Bill' Lebeter Progressive 5

Trustee, Village of Lynwood (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cheryl Dunlap Progressive 6

President, Village of Lyons

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Christopher Getty United Citizens Party 1

Clerk, Village of Lyons

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Irma Quintero United Citizens Party 2

Trustee, Village of Lyons

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Paul Marchiori United Citizens Party 3
Teresa Echeverria United Citizens Party 4
Dan Hilker United Citizens Party 5

Trustee, Village of Lyons

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Greg Ramirez United Citizens Party 6

Library Trustee, Village of Lyons

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
J. Daniel Dever Nonpartisan 7
Daniel Karbarz Nonpartisan 8

Mayor, City of Markham

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Perry D. Browley Independent 1
Roger A. Agpawa Independent 2

Clerk, City of Markham

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jennifer R. Coles Independent 3

Treasurer, City of Markham

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Belinda Parks-Richardson Independent 4

President, Village of Matteson

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Paula F. Farr Independent 1
Robbie Craig Independent 3
Bryan McGraw Independent 4
Sheila Y. Chalmers-Currin Independent 5

Clerk, Village of Matteson

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jamece S. Shipp Independent 7
Yumeka Brown Independent 8

Trustee, Village of Matteson

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Adam Shorter III Independent 9
Veloid Cotton Sr. Independent 10
Bridget A. Dancy Independent 12

President, Village of Maywood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
"Henderson Yarbrough, Sr." Maywood United Party 1
Mary 'May' Larry My Maywood Party 2
Antonette 'Toni' Dorris Maywood Visionary Party 3
Edwenna Perkins Independent 4

Clerk, Village of Maywood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Readith Ester Maywood United Party 5
Viola Mims My Maywood Party 6
Steven R. Smiley Maywood Visionary Party 7

Trustee, Village of Maywood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Antonio Sanchez Maywood United Party 8
Audrey C. Jaycox Maywood United Party 9
Emanuel Wilder Maywood United Party 10
Marcius Scaggs My Maywood Party 11
Tanya T. Butler My Maywood Party 12
"Sammie B. Rogers, Jr." My Maywood Party 13
Melvin L. Lightford Maywood Visionary Party 14
Joseph A. Wilson Maywood Visionary Party 15
Drena Lanier Maywood Visionary Party 16
Kimyade Wellington Independent 17

Mayor, Village of McCook

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jeffrey R. Tobolski Peoples Party 1

Clerk, Village of McCook

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Charles Sobus Peoples Party 2

Trustee, Village of McCook

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
"John J. Bubash, Jr." Peoples Party 3
Thomas M. Perrin Peoples Party 4
Terrance Carr Peoples Party 5

President, Village of Melrose Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ronald M. Serpico Sr. Melrose Vision Party 1

Clerk, Village of Melrose Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Ann Paolantonio Melrose Vision Party 2

Trustee, Village of Melrose Park

2 Year Term, Vote For 6
Candidate Name Party Ballot #
Anthony J. 'Tony' Prignano Melrose Vision Party 3
Arturo J. Mota Melrose Vision Party 4
Mary Ramirez Taconi Melrose Vision Party 5
Jaime Anguiano Melrose Vision Party 6
Anthony N. Abruzzo Melrose Vision Party 7
Louis T. 'Sonny' Nicotera Melrose Vision Party 8

Library Trustee, Village of Melrose Park

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Teri L. Cervone Nonpartisan 9
Veronica Bonilla-Lopez Nonpartisan 10

Library Trustee, Village of Melrose Park (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carla Modugno Nonpartisan 11

President, Village of Merrionette Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dennis M. Magee Village Improvement Party 1

Clerk, Village of Merrionette Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kelly A. White Village Improvement Party 2

Trustee, Village of Merrionette Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John D. Duffy Village Improvement Party 3
Ronald Heveran Village Improvement Party 4
Nancy L. Kavales Village Improvement Party 5

Trustee, Village of Merrionette Park (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kelly A. Eggert Village Improvement Party 6

President, Village of Midlothian

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gary L'Heureux Unite Midlothian 1
Sharon Rybak Independent 2

Clerk, Village of Midlothian

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Allen M. Moskal Unite Midlothian 3
Michael Kohlstedt Independent 4

Trustee, Village of Midlothian

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Karen A. Kreis Unite Midlothian 5
Jerome 'Jerry' Gillis Jr. Unite Midlothian 6
Kathleen 'Kathy' Caveney Unite Midlothian 7

Library Trustee, Village of Midlothian

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jacqueline Ann Murawski Nonpartisan 8
Brenna S. Baker Nonpartisan 9
Louis Ceja Nonpartisan 10

President, Village of Morton Grove

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Daniel P. DiMaria Action Party of Morton Grove 1
Daniel J. Staackmann Independent 2

Clerk, Village of Morton Grove

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Eileen Scanlon Harford Action Party of Morton Grove 3
Lori Gattorna Independent 4

Trustee, Village of Morton Grove

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
William 'Bill' Grear Action Party of Morton Grove 5
Edilberto 'Ed' Ramos Action Party of Morton Grove 6
Constance 'Connie' Travis Action Party of Morton Grove 7
Mark R. Albers Independent 8
Jeannine M. Como Independent 9
Mary A. White Independent 10

Library Trustee, Village of Morton Grove

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Emily Macejak Nonpartisan 11

Mayor, Village of Mount Prospect

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Arlene A. Juracek Nonpartisan 1

Trustee, Village of Mount Prospect

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael A. Zadel Nonpartisan 2
Bill Grossi Nonpartisan 3
No Candidate Nonpartisan -

Library Trustee, Village of Mount Prospect (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate Nonpartisan -

Library Trustee, Village of Mount Prospect

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Dale Barbara Draznin Nonpartisan 4
J. Michael Duebner Nonpartisan 5
Brian Gilligan Nonpartisan 6

President, Village of Niles

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Andrew Przybylo Promises Kept Party 1
Steven Yasell Independent 2

Trustee, Village of Niles

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
George Alpogianis Promises Kept Party 3
Danette O'Donovan Matyas Promises Kept Party 4
John C. Jekot Promises Kept Party 5

President, Village of Norridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James Chmura Norridge Improvement Party 1
Thomas Benigno Norridge First Party 2

Clerk, Village of Norridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Debbie Budnik Norridge Improvement Party 3
Agnieszka Baran Norridge First Party 4

Trustee, Village of Norridge

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Ursula A. Kucharski Norridge Improvement Party 5
Jackie Michuski Gregorio Norridge Improvement Party 6
Daniel Tannhauser Norridge Improvement Party 7
James Miller Norridge First Party 8
Peter J. Fontanetta Norridge First Party 9
Oscar Slusarczyk Norridge First Party 10

Mayor, City of Northlake

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jeffrey T. Sherwin Northlake Independence Party 1

Clerk, City of Northlake

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nancy Pauletto Northlake Independence Party 2

Treasurer, City of Northlake

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Fred J. Paul Northlake Independence Party 3

President, Village of North Riverside

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
H. Bob Demopoulos Municipal Village Party 1
Hubert E. Hermanek Voters Improvement Party 2
Marybelle Mandel Independent 3

Clerk, Village of North Riverside

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Virginia Rodriguez Municipal Village Party 4
Kathleen Ranieri Voters Improvement Party 5

Trustee, Village of North Riverside

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence Manetti Municipal Village Party 6
Kevin Melvin Municipal Village Party 7
Pricilia Runquist Municipal Village Party 8
Joseph E. Mengoni Voters Improvement Party 9
Theresa (Terri) Sarro Voters Improvement Party 10
Fernando P. Flores Voters Improvement Party 11

President, Village of Northbrook

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sandra E. Frum Northbrook Caucus of 2017 1

Clerk, Village of Northbrook

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Debra J. Ford Northbrook Caucus of 2017 2

Trustee, Village of Northbrook

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Kathryn L. Ciesla Northbrook Caucus of 2017 3
Muriel Collison Northbrook Caucus of 2017 4
Jason Han Northbrook Caucus of 2017 5
Scott Bush Independent 6

Library Trustee, Village of Northbrook

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Carlos M. Frum Nonpartisan 7
Jami Xu Nonpartisan 8
Abby Young Nonpartisan 9

President, Village of Northfield

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joan Frazier Independent 1

Trustee, Village of Northfield

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Thomas Mark Terrill Independent 2
John D. Goodwin Independent 3
Gregory Lungmus Independent 4

Trustee, Village of Oak Brook

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John Baar Nonpartisan 1
Moin Saiyed Nonpartisan 2
Philip Cuevas Nonpartisan 3

Mayor, City of Oak Forest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Henry L. 'Hank' Kuspa Independent 1

Clerk, City of Oak Forest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David M. Neuman Independent 2

Treasurer, City of Oak Forest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
JoAnn M. Kelly Independent 3

President, Village of Oak Lawn

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sandra Bury Independent 1
Robert J. Streit Independent 2

Clerk, Village of Oak Lawn

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jane M. Quinlan Independent 3

Library Trustee, Village of Oak Lawn

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Joan Buschbach Nonpartisan 4
Joseph A. Skibinski Nonpartisan 5
Susan Whisson Nonpartisan 6

President, Village of Oak Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Anan Abu-Taleb Independent 1

Clerk, Village of Oak Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Loreen 'Lori' Malinski Independent 2
Elia Gallegos Independent 3
James Robinson-Parran Independent 4
Victoria (Vicki) Scaman Independent 5
Mas Takiguchi Independent 6

Trustee, Village of Oak Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Deno J. Andrews Independent 7
Simone Boutet Independent 8
Glenn Brewer Independent 9
Peter Barber Independent 10
Dan Moroney Independent 11

Library Trustee, Village of Oak Park

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mary Anne Mohanraj Nonpartisan 13
Sarah Glavin Nonpartisan 14
Brandon Spurlock Nonpartisan 15
Matt Fruth Nonpartisan 16
Maria Meachum Nonpartisan 17
Bruce Samuels Nonpartisan 18
Christian Harris Nonpartisan 19
Garrison Johnson Nonpartisan 20
Miles Jackson Nonpartisan 21
Adam Olson Nonpartisan 22

President, Village of Olympia Fields

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Debbie Meyers-Martin Nonpartisan 1
Sterling M. Burke Nonpartisan 2

Trustee, Village of Olympia Fields

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Howard O. Robinson Nonpartisan 3
Carlando Owens Nonpartisan 4
Cassandra J. Matz Nonpartisan 5
Kelvin M. Oliver Nonpartisan 6
Johnny B. Morris Nonpartisan 7
Arthur Byrd Jr. Nonpartisan 8
Janice R. Thomas Nonpartisan 9
Wynette M. Head Nonpartisan 10

Library Trustee, Village of Olympia Fields

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Carolyn Johnson Nonpartisan 11
No Candidate Nonpartisan -
No Candidate Nonpartisan -

President, Village of Orland Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kyle R. Hastings People's Choice Party 1

Clerk, Village of Orland Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jennifer L. Iannantone People's Choice Party 2

Trustee, Village of Orland Hills

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Joseph A. Janachowski People's Choice Party 3
Tracy L. Roti People's Choice Party 4
Curt Petrey People's Choice Party 5

Trustee, Village of Orland Hills (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Marcia A. Kissane People's Choice Party 6

President, Village of Orland Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Daniel J. McLaughlin First Orland Party 1
Keith I. Pekau Republican 2

Clerk, Village of Orland Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John C. Mehalek First Orland Party 3

Trustee, Village of Orland Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
James V. Dodge First Orland Party 4
Daniel T. Calandriello First Orland Party 5
Kathleen M. Fenton First Orland Party 6

Library Trustee, Village of Orland Park

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Nancy Wendt Healy Nonpartisan 7
Elan Kleis Nonpartisan 8
Daniel J. McMillan Nonpartisan 9

Mayor, Village of Palatine

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jim Schwantz Nonpartisan 1

Clerk, Village of Palatine

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Margaret 'Marg' Duer Nonpartisan 2

Mayor, City of Palos Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert S. Straz Independent 1

Clerk, City of Palos Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas Kantas Independent 2

Treasurer, City of Palos Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jim Daemicke Independent 3

Mayor, City of Palos Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gerald R. Bennett Independent 1

Clerk, City of Palos Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Rudy A. Mulderink Independent 2

Treasurer, City of Palos Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kenneth J. Nolan Independent 3

Trustee, Village of Park Forest

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
David T Jones Independent 1
"Marvin D Holman, Jr." Independent 2
Theresa Settles Independent 3
Jonathan Vanderbilt Independent 4
Robert McCray Independent 5
JeRome Brown Independent 6

Library Trustee, Village of Park Forest

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lance L Jefferson Nonpartisan 7
Sevena Merchant Nonpartisan 8
Beverly K Helm Nonpartisan 9
Keith Supler Nonpartisan 10
Joseph Woods Nonpartisan 11

Mayor, City of Park Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Martin Maloney Nonpartisan 1
Lucas Fuksa Nonpartisan 2

Clerk, City of Park Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Betty W. Henneman Nonpartisan 3

President, Village of Phoenix

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Terry R. Wells Concerned Citizens 1

Clerk, Village of Phoenix

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Johnnie M. Lane Concerned Citizens 2

Trustee, Village of Phoenix

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Ernestine P. Harris Concerned Citizens 3
Judy Taylor Concerned Citizens 4
Patricia A. Harris Concerned Citizens 5

President, Village of Posen

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Frank Podbielniak Posen Community Party 1
Donald W. Schupek Posen Party 2017 2

Clerk, Village of Posen

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sharon M Krerowicz Posen Community Party 3
Veronica Grabowski Posen Party 2017 4

Trustee, Village of Posen

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Aaron H Wisniewski Posen Community Party 5
Araceli Costello Posen Community Party 6
Yesenia Caratachea Posen Community Party 7
David M Niemeyer Posen Party 2017 8
Donald Schnering Jr Posen Party 2017 9
Maria G Guel-Torres Posen Party 2017 10

President, Village of Richton Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard P. Reinbold Independent 1

Clerk, Village of Richton Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph Canady Independent 2

Trustee, Village of Richton Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
"Julian F. Alexander, Sr." Independent 3
Monica Yvette Holden Independent 4
Jennifer Artis Independent 5

President, Village of River Forest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Catherine M. Adduci Independent 1

Clerk, Village of River Forest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate Nonpartisan -

Trustee, Village of River Forest

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Thomas Cargie Independent 2
Patricia A. 'Patty' Henek Independent 3
Thomas J. Dwyer Jr. Independent 4
Respicio F. Vazquez Independent 5

Library Trustee, Village of River Forest

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Deborah F. Hill Nonpartisan 6
Thomas Smedinghoff Nonpartisan 7
Eleanor A. Long Nonpartisan 8

Library Trustee, Village of River Forest (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kevin C. Crowell Nonpartisan 9

President, Village of River Grove

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David B. Guerin Team Party 1
Joseph S. Giovenco Independent 2

Clerk, Village of River Grove

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Marjorie A. Manchen Team Party 3

Trustee, Village of River Grove

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Roger V. Sewell Team Party 4
Michele M. Obaya Team Party 5
Michael L. Konwinski Team Party 6
Dena M. Anton-Puccillo Independent 7
John C. Wardisiani Independent 8

President, Village of Riverdale

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence L. Jackson Democratic 1

Clerk, Village of Riverdale

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen Holcomb Democratic 3

Trustee, Village of Riverdale

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jerome Russell Democratic 4
Bradley A. Smith Democratic 5
Rodrick L. Jefferson Democratic 6

Trustee, Village of Riverdale (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Erik LeVere Democratic 7

President, Village of Riverside

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Benjamin Sells Riverside 2017 1

Trustee, Village of Riverside

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Wendell Jisa Riverside 2017 2
Elizabeth Peters Riverside 2017 3
Doug Pollock Riverside 2017 4

Library Trustee, Village of Riverside

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael Flight Nonpartisan 5
Joan Wiaduck Nonpartisan 6
No Candidate Nonpartisan -

Mayor, Village of Robbins

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David R. Dyson Major Change 1
"Loyal D. Moore, Jr." Independent 2
Tyrone Ward Independent 3
DeLean Fuller Independent 4

Clerk, Village of Robbins

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ila E. Davis Major Change 5
Debra Yates Independent 6

Trustee, Village of Robbins

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Darren E. Bryant Major Change 7
Gregory N. Jackson Major Change 8
"Danny E. Johnson, Jr." Major Change 9
Bernard Ward Independent 10
Michael Collier Independent 11
Jacqueline Henry Independent 12
Zachary Fulson Independent 13

Trustee, Village of Robbins (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Bobby D. Murphy Major Change 14
"Ernest (Flip) Maxey, Jr." Independent 15

Mayor, City of Rolling Meadows (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David Whitney Independent 1
Len Prejna Independent 2
Mike Cannon Independent 3

Mayor, Village of Roselle

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Andrew 'Andy' Maglio Independent 1
Wayne D. Domke Independent 2

Clerk, Village of Roselle

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patty Burns Independent 3

Trustee, Village of Roselle

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Patrick Devitt Independent 4
Brian Boos Independent 5
David Pileski Independent 6
Heather Pransky Independent 7
Terrell Barnes Independent 8
Christopher John Gnutek Independent 9

President, Village of Rosemont

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Bradley A. Stephens Rosemont Voters' League 1

Clerk, Village of Rosemont

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Deborah Drehobl Rosemont Voters' League 2

Trustee, Village of Rosemont

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Harry J. Pappas Rosemont Voters' League 3
Ralph DiMatteo Rosemont Voters' League 4
Steven R. (Roger) Minale Rosemont Voters' League 5

Mayor, Village of Sauk Village

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Derrick Burgess Nonpartisan 1
Rosie L. Williams-Baig Nonpartisan 2
Lynda G. Washington-House Nonpartisan 3

Clerk, Village of Sauk Village

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Debra 'Debbie' Williams Nonpartisan 4
Marva Campbell-Pruitt Nonpartisan 5

Trustee, Village of Sauk Village

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Rodrick R. Grant Nonpartisan 6
Bernice Brewer-Houston Nonpartisan 7
Beth Zupon Nonpartisan 8
Linda L. Todd Nonpartisan 9
Edward P. Myers Nonpartisan 10
Sene' Garrett Nonpartisan 11

Trustee, Village of Schaumburg

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Marge Connelly Nonpartisan 1
Frank Kozak Nonpartisan 2
Jack Sullivan Nonpartisan 3

Mayor, Village of Schiller Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Barbara J. Piltaver Vision for the Village Party 1
Nick Caiafa Schiller Park First 2

Clerk, Village of Schiller Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Veronica Dominguez Vision for the Village Party 3
Rosa Jos Schiller Park First 4

Trustee, Village of Schiller Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Joseph G. Kisiel Vision for the Village Party 5
Patricia A. Inendino Vision for the Village Party 6
Tim D. Frey Vision for the Village Party 7
Moses Diaz Schiller Park First 8
Thomas Deegan Schiller Park First 9
Joan Golembiewski Schiller Park First 10

Library Trustee, Village of Schiller Park

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Earl J. Gilpin Nonpartisan 11
Diane M. Morioka Nonpartisan 12
Daniel R. Sliwicki Nonpartisan 13

Mayor, Village of Skokie

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
George C. Van Dusen Skokie Caucus Party 1

Clerk, Village of Skokie

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Pramod C. Shah Skokie Caucus Party 2

Trustee, Village of Skokie

4 Year Term, Vote For 6
Candidate Name Party Ballot #
Karen Gray-Keeler Skokie Caucus Party 3
Michele L. Bromberg Skokie Caucus Party 4
Ralph Klein Skokie Caucus Party 5
Ilonka Ulrich Skokie Caucus Party 6
Edie Sue Sutker Skokie Caucus Party 7
Randall E. Roberts Skokie Caucus Party 8

Library Trustee, Village of Skokie

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Diana Hunter Nonpartisan 9
Karen Parrilli Nonpartisan 10
Eugene F. Griffin Nonpartisan 11

President, Village of South Barrington

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Paula McCombie Independent 1

Clerk, Village of South Barrington

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Donna Wood Independent 2

Trustee, Village of South Barrington

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Bernard D. Kerman Independent 3
Anthony C. Stagno Independent 4
Joseph Abbate Independent 5

Trustee, Village of South Barrington (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Therese DeSerto-Cohen Independent 6

President, Village of South Chicago Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Terry L. Matthews New Citizens in Action Party 1

Trustee, Village of South Chicago Heights

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Tracy Thurmond-Bosco New Citizens in Action Party 2
Terry J. Fiorenzo New Citizens in Action Party 3
John M. Ross New Citizens in Action Party 4

President, Village of South Holland

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Don A. De Graff Heritage Community Party 1
Michelle Royster Democratic 2

Clerk, Village of South Holland

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sallie Penman Heritage Community Party 3

Trustee, Village of South Holland

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Larry W. De Young Heritage Community Party 4
"Andrew Johnson, Jr." Heritage Community Party 5
Vickie L. Perkins Heritage Community Party 6

Library Trustee, Village of South Holland

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Vanessa Bradley Nonpartisan 7
Patricia Rohm Nonpartisan 8
Elaine MacKenzie Nonpartisan 9

President, Village of Steger

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
"Kenneth A. Peterson, Jr." United for Action 2
William J. Joyce Independent 3

Clerk, Village of Steger

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
"Joseph M. Zagone, Jr." United for Action 4
Ralph Gazzillo Independent 5

Trustee, Village of Steger

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Ryan Buxton United for Action 8
"Ernesto 'Ernie' Lopez, Jr." United for Action 9
"Leonard 'Lenny' Skrezyna, Jr." United for Action 10
James 'Jim' Hanus Independent 11
Steve Thurmond Independent 12
Cindy Trotier Independent 13

President, Village of Stickney

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Deborah Morelli United Stickney Alliance 1
Jeff Walik Village Improvement Party 2

Clerk, Village of Stickney

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Luis Vera United Stickney Alliance 3
Audrey McAdams Village Improvement Party 4

Trustee, Village of Stickney

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Kathleen Fuentes United Stickney Alliance 5
Edwin Rivadeneira United Stickney Alliance 6
Darrio Ramirez United Stickney Alliance 7
Sam Savopoulos Village Improvement Party 8
Leandra Torres Village Improvement Party 9
Tim Kapolnek Village Improvement Party 10

President, Village of Stone Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Beniamino Mazzulla Neighbors in Action 1
Maria Ramirez Independent 2

Clerk, Village of Stone Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Laura Ann Cassidy-Hatchet Neighbors in Action 3

Trustee, Village of Stone Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Loretta J. Teets Neighbors in Action 4
Marco A. Gutierrez Neighbors in Action 5
Nazario Garcia Neighbors in Action 6

President, Village of Streamwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Billie D. Roth Independent 1

Clerk, Village of Streamwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kittie L. Kopitke Independent 2

Trustee, Village of Streamwood (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate Nonpartisan -

Trustee, Village of Streamwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael H. Baumer Independent 3
William W. Harper Independent 4
William J. Carlson Independent 5

President, Village of Summit

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sergio Rodriguez Village Party 1

Clerk, Village of Summit

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sergio A. Garcia Village Party 2

Trustee, Village of Summit

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Marvel Parker Village Party 3
Setki 'Sam' Dardovski Village Party 4
Mayra 'Camacho' Ortiz Village Party 5

Trustee, Village of Summit

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Art Sullivan Village Party 6

President, Village of Thornton

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert 'Bob' Kolosh Nonpartisan 1

Clerk, Village of Thornton

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Debra L. Pisarzewski Nonpartisan 2

Trustee, Village of Thornton

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Joseph 'Joe' Pisarzewski Nonpartisan 3
Kimberly 'Kim' Atkinson Nonpartisan 4
Thomas 'Tom' Ehlers Nonpartisan 5
Maxine B. Reynolds Nonpartisan 6
Catherine 'Cathy' Tomasik Nonpartisan 7

Library Trustee, Village of Thornton

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Margaret Ellis Nonpartisan 8
No Candidate Nonpartisan -

Library Trustee, Village of Thornton (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party