David Orr, Cook County Clerk
         

Virtual Ballot

Below is a complete list of all candidates on the ballot for the upcoming election. To see your sample ballot, use the Your Voter Information tool. Candidates highlighted in blue submitted a statement about his/her candidacy.  To view a statement, click on the candidate's name. Click here to view all referenda.  Learn about write-in candidates.

?

Candidates - November 02, 2010 Gubernatorial General Election

Senator, U.S.

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mark Steven Kirk Republican 1
Alexander "Alexi" Giannoulias Democratic 2
LeAlan M. Jones Green 3
Mike Labno Libertarian 4

Senator, U.S. (Unexpired Term)

Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mark Steven Kirk Republican 9
Alexander "Alexi" Giannoulias Democratic 10
LeAlan M. Jones Green 11
Mike Labno Libertarian 12

Representative, 1st District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Raymond G. Wardingley Republican 47
Bobby L. Rush Democratic 48
Jeff Adams Green 49

Representative, 2nd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Isaac C. Hayes Republican 47
Jesse L. Jackson, Jr. Democratic 48
Anthony W. Williams Green 49

Representative, 3rd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael A Bendas Republican 47
Daniel William Lipinski Democratic 48
Laurel Lambert Schmidt Green 49

Representative, 4th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Israel Vasquez Republican 47
Luis V. Gutierrez Democratic 48
Robert J. Burns Green 49

Representative, 5th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David Ratowitz Republican 47
Mike Quigley Democratic 48
Matthew Reichel Green 49

Representative, 6th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Peter J. Roskam Republican 47
Benjamin S. Lowe Democratic 48

Representative, 7th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mark M. Weiman Republican 47
Danny K. Davis Democratic 48
Clarence Desmond Clemons Independent 49

Representative, 8th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joe Walsh Republican 47
Melissa Bean Democratic 48
Bill Scheurer Green 49

Representative, 9th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joel Barry Pollak Republican 47
Janice D. Schakowsky Democratic 48
Simon Ribeiro Green 49

Representative, 10th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert Dold Republican 47
Daniel J. Seals Democratic 48

Representative, 13th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Judy Biggert Republican 47
Scott Harper Democratic 48

Governor and Lieutenant Governor, State of Illinois

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Bill Brady & Jason Plummer Republican 17
Pat Quinn & Sheila Simon Democratic 18
Rich Whitney & Don W. Crawford Green 19
Lex Green & Ed Rutledge Libertarian 20
Scott Lee Cohen & Baxter B. Swilley Independent 22

Attorney General, State of Illinois

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Steve Kim Republican 24
Lisa Madigan Democratic 25
David F. Black Green 26
Bill Malan Libertarian 27

Secretary of State, State of Illinois

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert Enriquez Republican 30
Jesse White Democratic 31
Josh Hanson Libertarian 32

Comptroller, State of Illinois

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Judy Baar Topinka Republican 35
David E. Miller Democratic 36
R. Erika Schafer Green 37
Julie Fox Libertarian 38

Treasurer, State of Illinois

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dan Rutherford Republican 41
Robin Kelly Democratic 42
Scott K. Summers Green 43
James Pauly Libertarian 44

State Senator, 1st District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Antonio "Tony" Munoz Democratic 50

State Senator, 4th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kimberly A. Lightford Democratic 50

State Senator, 7th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Adam Robinson Republican 50
Heather A. Steans Democratic 51

State Senator, 10th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Brian G. Doherty Republican 50
John G. Mulroe Democratic 51

State Senator, 13th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kwame Raoul Democratic 50

State Senator, 16th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jacqueline "Jacqui" Collins Democratic 50

State Senator, 19th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Adam Wojcik Republican 50
M. Maggie Crotty Democratic 51

State Senator, 22nd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Steven J. Rauschenberger Republican 50
Michael Noland Democratic 51

State Senator, 28th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John J. Millner Republican 50
Corinne Michelle Pierog Democratic 51

State Senator, 40th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Adam Baumgartner Republican 50
Toi W. Hutchinson Democratic 51

State Representative, 1st District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Susana Mendoza Democratic 52

State Representative, 2nd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Edward J. Acevedo Democratic 52

State Representative, 3rd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Luis Arroyo Democratic 52

State Representative, 4th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cynthia Soto Democratic 52

State Representative, 5th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kenneth "Ken" Dunkin Democratic 52

State Representative, 6th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Esther Golar Democratic 52

State Representative, 7th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen A. Yarbrough Democratic 52
Princess Cynthia Dempsey Independent 53

State Representative, 8th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
La Shawn K. Ford Democratic 52

State Representative, 9th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Arthur Turner Democratic 52

State Representative, 10th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Annazette R. Collins Democratic 52

State Representative, 11th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Scott Tucker Republican 52
Ann M. Williams Democratic 53

State Representative, 12th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dave Lenkowski Republican 52
Sara Feigenholtz Democratic 53

State Representative, 13th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gregory Harris Democratic 52

State Representative, 14th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Harry Osterman Democratic 52

State Representative, 15th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John C. D'Amico Democratic 52

State Representative, 16th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lou Lang Democratic 52

State Representative, 17th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Hamilton Chang Republican 52
Daniel K. Biss Democratic 53

State Representative, 18th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robyn Gabel Democratic 52

State Representative, 19th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David J. Anderson Republican 52
Joseph M. Lyons Democratic 53

State Representative, 20th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael P. McAuliffe Republican 52

State Representative, 21st District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael J. Zalewski Democratic 52

State Representative, 22nd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patrick John Ryan Republican 52
Michael J. Madigan Democratic 53

State Representative, 23rd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Daniel J. Burke Democratic 52

State Representative, 24th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Elizabeth "Lisa" Hernandez Democratic 52

State Representative, 25th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Barbara Flynn Currie Democratic 52

State Representative, 26th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sylvester "Junebug Hendricks Republican 52
William D. "Will" Burns Democratic 53

State Representative, 27th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Monique D. Davis Democratic 52

State Representative, 28th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert "Bob" Rita Democratic 52

State Representative, 29th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thaddeus Jones Democratic 52
Kenneth "Kenny" Williams Green 53

State Representative, 30th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
William "Will" Davis Democratic 52

State Representative, 31st District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary E. Flowers Democratic 52

State Representative, 32nd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Andre Thapedi Democratic 52

State Representative, 33rd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Marlow H. Colvin Democratic 52

State Representative, 34th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Constance A. "Connie" Howard Democratic 52

State Representative, 35th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Barbara Ruth Bellar Republican 52
Bill Cunningham Democratic 53

State Representative, 36th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard L. Grabowski Republican 52
Kelly M. Burke Democratic 53

State Representative, 37th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jeffrey L. Junkas Republican 52
Kevin A. McCarthy Democratic 53

State Representative, 38th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Al Riley Democratic 52

State Representative, 39th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Maria Antonia "Toni" Berrios Democratic 52
Jeremy Karpen Green 53

State Representative, 40th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Deborah L. Mell Democratic 52

State Representative, 41st District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Chris Nybo Republican 52
Brian J. Stephenson Democratic 53

State Representative, 43rd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ruth Munson Republican 52
Keith Farnham Democratic 53

State Representative, 44th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Billie D. Roth Republican 52
Fred Crespo Democratic 53

State Representative, 51st District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ed Sullivan, Jr. Republican 52
Steve Riess Democratic 53

State Representative, 52nd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mark H. Beaubien, Jr. Republican 52

State Representative, 53rd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sidney H. Mathias Republican 52
Linda Birnbaum Democratic 53

State Representative, 54th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas R. "Tom" Morrison Republican 52
Matt Flamm Democratic 53

State Representative, 55th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Randy Ramey Republican 52
Gregory C. Brownfield Democratic 53

State Representative, 56th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ryan Higgins Republican 52
Michelle Mussman Democratic 53

State Representative, 57th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard G. Hamen Republican 52
Elaine Nekritz Democratic 53

State Representative, 58th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lauren G. Turelli Republican 52
Karen May Democratic 53

State Representative, 59th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dan Sugrue Republican 52
Carol Sente Democratic 53

State Representative, 65th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Rosemary E. Mulligan Republican 52
Wendy J. Gruen Democratic 53

State Representative, 66th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David Harris Republican 52
Mark Walker Democratic 53

State Representative, 77th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Angelo "Skip" Saviano Republican 52

State Representative, 78th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Camille Lilly Democratic 52

State Representative, 80th District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Anthony DeLuca Democratic 52

State Representative, 81st District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Renee Kosel Republican 52
John F. Unhoch Democratic 53

State Representative, 82nd District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jim Durkin Republican 52
Matthew T. Mostowik Democratic 53

Board President, Cook County

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Roger A. Keats Republican 63
Toni Preckwinkle Democratic 64
Thomas Tresser Green 65

Assessor, Cook County

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sharon Strobeck-Eckersall Republican 73
Joseph Berrios Democratic 74
Robert C. Grota Green 75
Forrest Claypool Independent 76

Clerk, Cook County

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Angel Garcia Republican 66
David D. Orr Democratic 67

Sheriff, Cook County

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Frederick Collins Republican 68
Thomas J. Dart Democratic 69
Marshall P. Lewis Green 70

Treasurer, Cook County

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carol A. Morse Republican 71
Maria Pappas Democratic 72

Commissioner, Cook County Board, 1st District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Earlean Collins Democratic 77
Ronald Lawless Green 78

Commissioner, Cook County Board, 2nd District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert B. Steele Democratic 77
Michael Smith Green 78

Commissioner, Cook County Board, 3rd District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jerry "Iceman" Butler Democratic 77
Marie J. "Jenny" Wohadlo Green 78

Commissioner, Cook County Board, 4th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
William M. Beavers Democratic 77
Joseph A. Barton Green 78

Commissioner, Cook County Board, 5th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Miriam Shabo Republican 77
Deborah Sims Democratic 78

Commissioner, Cook County Board, 6th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sandra K Czyznikiewicz Republican 77
Joan Patricia Murphy Democratic 78

Commissioner, Cook County Board, 7th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jesus G. Garcia Democratic 77
Paloma Andrade Green 78

Commissioner, Cook County Board, 8th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Edwin Reyes Democratic 77

Commissioner, Cook County Board, 9th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Peter N. Silvestri Republican 77
Cary Capparelli Democratic 78
Brock Merck Green 79

Commissioner, Cook County Board, 10th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Wes Fowler Republican 77
Bridget Gainer Democratic 78

Commissioner, Cook County Board, 11th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carl Segvich Republican 77
John P. Daley Democratic 78

Commissioner, Cook County Board, 12th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
William C. "Bill" Miceli Republican 77
John A. Fritchey Democratic 78

Commissioner, Cook County Board, 13th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Linda Thompson LaFianza Republican 77
Larry Suffredin Democratic 78
George E. Milkowski Green 79

Commissioner, Cook County Board, 14th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gregg Goslin Republican 77
Jennifer Bishop Jenkins Democratic 78

Commissioner, Cook County Board, 15th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Timothy O. Schneider Republican 77
Jim Steven Dasakis Democratic 78
Laura Ehorn Green 79

Commissioner, Cook County Board, 16th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tony Peraica Republican 77
Jeffrey R. Tobolski Democratic 78
Alejandro Reyes Green 79

Commissioner, Cook County Board, 17th District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Elizabeth "Liz" Doody Gorman Republican 77
Patrick Maher Democratic 78
Matthew J. Ogean Green 79

Commissioner, Cook County Board of Review, 1st District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dan Patlak Republican 80
Brendan F. Houlihan Democratic 81

Commissioner, Metropolitan Water Reclamation District, MWRD

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Paul Chialdikas Republican 55
Jimmy Lee Tillman II Republican 56
Mariyana T. Spyropoulos Democratic 57
Barbara McGowan Democratic 58
Michael A. Alvarez Democratic 59
Diana Horton Green 60
John "Jack" Ailey Green 61
Nadine Bopp Green 62

Superintendent, Kane County Regional Office of Education

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Douglas E. Johnson Republican 82

Superintendent, Lake County Regional Office of Education

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Roycealee J. Wood Republican 82
Dan McDermott Democratic 83

Superintendent, DuPage County Regional Office of Education

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Darlene J. Ruscitti Republican 82

Trustee, La Grange Highlands Sanitary District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Constance "Connie" Livingston Nonpartisan 100

Trustee, South Lyons Township Sanitary District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Michael G Grace Nonpartisan 100
Susan M. Felice Nonpartisan 101
Thomas F. Peck Nonpartisan 102
Louis Anderson Nonpartisan 103

Trustee, South Palos Township Sanitary District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence M. Pichman Nonpartisan 100
Peter F. Costa Nonpartisan 101

Judge, Illinois Appellate Court, 1st District (Vacancy of McNulty)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James R. Epstein Democratic 84

Judge, Illinois Appellate Court, 1st District (Vacancy of O'Malley)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Aurelia Marie Pucinski Democratic 85

Judge, Illinois Appellate Court, 1st District (Vacancy of South)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Katherine Rochford Democratic 86

Judge, Cook County Judicial Circuit (Vacancy of Berland)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
William H. Hooks Democratic 87

Judge, Cook County Judicial Circuit (Vacancy of Bronstein)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Terry MacCarthy Democratic 88

Judge, Cook County Judicial Circuit (Vacancy of Dolan)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Susan Kennedy Sullivan Democratic 89

Judge, Cook County Judicial Circuit (Vacancy of Hayes)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Raymond W. Mitchell Democratic 90

Judge, Cook County Judicial Circuit (Vacancy of Kelley)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John Patrick Callahan, Jr. Democratic 91

Judge, Cook County Judicial Circuit (Vacancy of McCarthy)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Maureen Masterson Pulia Republican 92
Daniel J. Gallagher Democratic 93

Judge, Cook County Judicial Circuit (Vacancy of O'Malley)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas V. Lyons Democratic 94

Judge, Cook County Judicial Circuit (Vacancy of Riley)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sandra G. Ramos Democratic 95

Judge, 1st Subcircuit (Additional Judgeship A)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Bonita Coleman-John Democratic 98

Judge, 1st Subcircuit (Vacancy of Coleman)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thaddeus L. Wilson Democratic 96

Judge, 1st Subcircuit (Vacancy of Steele)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sharon Oden-Johnson Democratic 97

Judge, 3rd Subcircuit (Additional Judgeship A)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Daniel Malone Democratic 98

Judge, 3rd Subcircuit (Vacancy of Carmody, Jr.)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Allen F. Murphy Democratic 96

Judge, 3rd Subcircuit (Vacancy of Darcy)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Edward Harmening Democratic 97

Judge, 9th Subcircuit (Additional Judgeship A)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Steven James "Steve" Bernstein Democratic 97

Judge, 9th Subcircuit (Vacancy of Otaka)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Geary W. Kull Democratic 96

Judge, 11th Subcircuit (Vacancy of Riley)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ann Finley Collins Democratic 96

Judge, 14th Subcircuit (Additional Judgeship A)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Daniel James Pierce Democratic 96

Judge, 15th Subcircuit (Vacancy of Lipinski)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Linzey D. Jones Democratic 96

Judge, 15th Subcircuit (Vacancy of Panichi)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
George F. Scully Democratic 97

Judge, 15th Subcircuit (Vacancy of Phelan)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John C. Griffin Democratic 98

Judge, Illinois Supreme Court (Retention)

Candidate Name Yes No
Charles E. Freeman 200 201
Thomas R. Fitzgerald 202 203

Judge, Illinois Appellate Court, 1st District (Retention)

Candidate Name Yes No
Joseph Gordon 204 205
Shelvin Louise Marie Hall 206 207

Judge, Cook County Judicial Circuit (Retention)

Candidate Name Yes No
Sophia H. Hall 208 209
Irwin J. Solganick 210 211
Alexander Patrick White 212 213
Donald J. O'Brien, Jr. 214 215
Vincent Michael Gaughan 216 217
William D. Maddux 218 219
Robert W. Bertucci 220 221
Richard J. Billik, Jr. 222 223
Jennifer Duncan Brice 224 225
Thomas Michael Davy 226 227
David Delgado 228 229
Deborah Mary Dooling 230 231
Timothy C. Evans 232 233
Allen S. Goldberg 234 235
Susan Ruscitti Grussel 236 237
Cheyrl D. Ingram 238 239
Raymond L. Jagielski 240 241
Dorothy F. Jones 242 243
Daniel E. Jordan 244 245
Carol A. Kelly 246 247
Bertina E. Lampkin 248 249
Jeffrey Lawrence 250 251
William Maki 252 253
William D. O'Neal 254 255
Robert J. Quinn 256 257
Leida J. Gonzalez Santiago 258 259
Daniel J. Sullivan 260 261
Sharon Marie Sullivan 262 263
Susan Frances Zwick 264 265
Susan Jeanine McDunn 266 267
James Patrick McCarthy 268 269
Paul P. Biebel, Jr. 270 271
Nancy J. Arnold 272 273
Arnette R. Hubbard 274 275
Thomas L. Hogan 276 277
Nicholas R. Ford 278 279
Charles Patrick Burns 280 281
Thomas P. Fecarotta, Jr. 282 283
Denise Kathleen Filan 284 285
LaQuietta J. Hardy-Campbell 286 287
Nathaniel R. Howse Jr. 288 289
John Patrick Kirby 290 291
Diane Joan Larsen 292 293
Daniel Joseph Lynch 294 295
Kathleen Mary Pantle 296 297
Kevin Michael Sheehan 298 299
Paul Stralka 300 301
John D. Turner, Jr. 302 303
LeRoy K. Martin, Jr. 304 305
Paula Marie Daleo 306 307
Laurence J. Dunford 308 309
Robert Balanoff 310 311
Jeanne R. Cleveland Bernstein 312 313
Kathleen Marie Burke 314 315
Kay Marie Hanlon 316 317
Michelle Jordan 318 319
Thomas J. Kelley 320 321
William J. Kunkle 322 323
Clare Elizabeth McWilliams 324 325
Mary Lane Mikva 326 327
Patrick T. Murphy 328 329
Timothy Patrick Murphy 330 331
Sheryl Ann Pethers 332 333
Jim Ryan 334 335
Edward "Ed" Washington, II 336 337
x

Candidate List Help

This is the list of candidates and races appearing on your ballot for the upcoming election.